Vidusskolas Norvēģijā / Kultūras apmaiņas programma

Norvēģija (tulkojumā: ceļš uz ziemeļiem) – „pusnakts saules zeme”, aļņu un ziemeļbriežu zeme, „lusekofter”zeme – silta adīta vilnas jaka ar tradicionālajiem rotājumiem. Šīs siltās „lusekofter” un līdzīgie džemperi ir ļoti iecienīti, jo liela daļa valsts atrodas aiz Ziemeļu polārā roka.

 

 

Uz austrumiem Norvēģija robežojas ar Krieviju, Somiju un Zviedriju, savukārt uz rietumiem ir Atlantijas okeāns. Norvēģija ir valsts ar galējībām. Sākot ar  kalniem līdz pat svinīgi skaistiem fjordiem un pludmalēm valsts dienvidos.

 

Norvēģijas ziemeļu daļā ir Polārā nakts un Polārā diena, kas ilgst vairākus mēnešus un jūs varat piedzīvot sauli naktī un 24h tumsas periodu decembrī. Kalni un jūras dominē valsts rietumu daļā.

Skolas dzīve

Norvēģu bērni skolas gaitas sāk 6 gadu vecumā. Ikvienam ir jāpabeidz pamatskola.

Mācību gads ir sadalīts 2 semestros – rudens un pavasara. Pirmais sākas augustā un beidzas decembrī, otrs sākas janvārī un beidzas jūnijā.

Vidusskolā jāmācās 3 gadus un tas ir sagatavošanās laiks augstskolai. Skolēniem jāapgūst obligātie priekšmeti: matemātika, angļu valoda, norvēģu valoda, vēsture, sociālās zinātnes, bet ir iespēja izvēlēties arī papildus priekšmetus ņemot vērā skolēna vēlmes un mācību iestādes iespējas.

Ir iespēja izvēlēties kādu no sekojošām izglītības programmām: dabaszinātnes, sociālās zinātnes, valodas (angļu, franču, vācu vai spāņu), bizness un ekonomika, estētika, mediji un komunikācijas, sports un citas.

Attiecības starp skolotājiem un skolēniem ir draudzīgas un neformālas. Skolēni pēdējā vidusskolas gadā tiek dēvēti par „russ”. Šie absolventi visa gada garumā liek par sevi manīt un dzirdēt, īpaši pavasarī. „Russ” tērpjas sarkanā, melnā vai zilā krāsā, ir savas kartiņas, drēbes, svilpes u.c. atribūtika, ar kuru viņi piedalās dažādās aktivitātēs, ballītēs, šovos un parādēs u.c. Tas ir jautrs un reizē grūts gads, jo jāmācās cītīgi, lai spētu nokārtot gala eksāmenus.

 

Atzīmju skala ir no 1- 6. Pati labākā atzīmē ir 6.

Mācības sākas plkst. 8 vai 9 no rīta un beidzas laika posmā no plkst. 13 līdz 16.

Visās skolās ir sporta stundas, taču, ja izvēlaties apmeklēt papildu sporta nodarbības, treniņus, par to jābrīdina jau esot Latvijā (pildot anketas) un jānorāda konkrēts sporta veids.

Ja līdz skolai būs jābrauc ar autobusu, ir iespējams, ka skola sedz ceļa izdevumus, taču pamatā jārēķinās, ka tos nāksies segt pašam studentam no savas kabatas naudas.

Daudzās skolās ir kafejnīcas, kurās iegādāties pusdienas, taču norvēģu bērni parasti pusdienas ņem līdzi no mājām.

Jāņem vērā, ka sākumā būs grūti, jo nezināsiet norvēģu valodu. Iesakām, pirms došanās uz Norvēģiju, Latvijā pamācīties valodu, ja ir šāda iespēja, lai būtu vieglāk sekot līdzi mācību vielai un sazināties ar jaunajiem draugiem.

Jums jāapmeklē visas stundas, jāpilda mājas darbi un jādara viss, ko skolotāji saka. Tāpat jāizrāda cieņa pret skolotājiem un citiem skolēniem.

 

Dzīvošana ģimenē

Ierodoties Norvēģijā lielākā daļa studentu dodas uzreiz uz viesģimeni. Jums ir jābūt gatavam, ka varat dzīvot jebkur – ziemeļos, dienvidos, austrumos vai rietumos.

Ierasti norvēģu ģimene sastāv no mātes, tēva un diviem bērniem. Salīdzinot ar citām valstīm, norvēģu ģimenes nav tik reliģiozas. Lielākā daļa ģimeņu baznīcu apmeklē reizi gadā, piemēram, Ziemassvētkos vai Lieldienās.

Pēdējo gadu laikā aizvien vairāk mūsdienu sabiedrība atzīst un pieņem, ka māte vai tēvs bērnus audzina viens vai pāris dzīvo kopā, bet nav precējies. Var gadīties, ka dzīvosiet tieši tādā ģimenē.

Ikdienā cilvēki ir aizņemti darbā, skolā un dažādās aktivitātēs. Lielākoties ģimenes katru vakaru satiekas pie vakariņu galda un vecāki cenšas maksimāli daudz laika pavadīt kopā ar bērniem. Vairums norvēģu bērni ir audzināti būt patstāvīgi un neatkarīgi jau no pašas bērnības. Bērnu audzināšanā uzsvars tiek likts uz paklausību un disciplīnu, kā arī radošumu un neatkarību.

Apmaiņas programmas studentam ir jābūt gatavam piedalīties mājas darbos. Jāizrāda iniciatīva palīdzēt.

Norvēģi mazgājas, dušojas katru dienu un sagaida to arī no apmaiņas studentiem.

Ieteicamā kabatas nauda ir no 1500 – 3000 NOK mēnesī.

Brīvā laika pavadīšana

Norvēģi uzskata, ka viņi ir sporta un aktīvās atpūtas cienītāji. Futbols ir iecienīts gan meiteņu, gan zēnu vidū. Handbols ir vēl viens populārs sporta veids Norvēģijā. Ja jums patīk, piemēram, teniss, golfs, basketbols, volejbols, aerobika vai hokejs, nebūs nekādu problēmu ar to nodarboties.

Slēpošana ir ļoti populāra nodarbe nedēļas nogalēs ziemā, savukārt peldēšana un braukšana ar laivām vasarā. Ir pieejami arī dažādi citi pulciņi, piemēram, mūzikas, dziedāšanas, dejošanas, drāmas, mākslas un amatniecības. Norvēģiem patīk sanākt kopā gan publiskās vietās, gan mājās. Pilsētās jaunieši apmeklē klubus un diskotēkas, kino un koncertus.

Tā kā apmaiņas studenti Norvēģijā ir diezgan maz, viņiem ir iespēja iepazīt vienam otru diezgan labi, kā arī piedalīties ekskursijās.

Oslo - brauciens uz Oslo tiek organizēts rudens semestrī un tas ilgst 2 dienas. Pirmajā dienā  tikšanās ar norvēģu skolēniem un citiem apmaiņas programmas studentiem. Spēlēsiet boulingu un ēdīsiet picu. Otrajā dienā būs ekskursija pa Oslo un vakariņas Hard Rock Cafe.

Tronheima -Tronheima ir trešā lielāka Norvēģijas pilsēta. Šis brauciens tiek organizēts pavasara semestrī un ilgst 2 dienas. Varēsiet apskatīt Nidaros katedrāli, Munkholmen un Kristiansten cietoksni.

Pārgājieni – tos organizē Norvēģijas Trekking asociācija. Viņi piedāvā plašu pārgājienu izvēli, piemēram, Jotunheimen, Rondane un Hardangervidda.

Ziemas / sniega diena – atkarībā no tā cik daudz studentu ir vienā apgabalā, ir iespēja izmēģināt dažādas norvēģu sniega spēles, slēpot, snovot.


Cenas:


No 6 800 EUR akadēmiskais gads
No 6 200 EUR pusgada programma

Veselības apdrošināšana:
akadēmiskais gads: 380 EUR
1 semestris: 220 EUR

Cenā ietilpst: svešvalodas zināšanu pārbaude, intervēšana, pieteikuma koordinēšana, pieteikuma anketas nosūtīšana, vidusskolas atrašana, mācības vidusskolā, ģimenes atrašana, dzīvošana ģimenē, ēdināšana divas reizes dienā, brīvdienās – trīs reizes dienā, 24 stundu neatliekamās palīdzība, no ārzemēm saņemto atskaišu nosūtīšana vecākiem, sertifikāts par piedalīšanos programmā, administratīvie izdevumi.



Uzrādītās cenas un kursu apraksti ir informatīva rakstura, lai precizētu cenas un pieejamos kursus, lūdzu, rakstiet, zvaniet: info@izglitiba-arzemes.lv, Tel. (+371)29238012